Tento web využíva cookies pre zaistenie funkčnosti webu a získavanie štatistík návštevnosti webu.

slide-1
slide-2
slide-3

AKCIOVÁ PONUKA

NAJPREDÁVANEJŠIE

Cena 3,73 EUR (97,73 CZK)
skladom
Cena 19,92 EUR (521,90 CZK)
skladom
Cena 14,84 EUR (388,81 CZK)
skladom

01. 06. 2019

Ovládanie osvetlenia z viac ako troch miest

V praxi sa často stretávame s otázkami ohľadom možnosti dotykového ovládania osvetlenia pomocou vypínačov LIVOLO z viac ako troch miest. Na nasledujúcixh príkladoch si vysvetlíme možnosti a spôsoby ako dosiahnuť ovládanie a dokonca aj stmievanie z dvoch a viac miest.

 

Na úvod si je nutné uvedomiť, že dotykové vypínače LIVOLO, určené pre ovládanie osvetlenia z viac miest sa označujú ako vypínače typu 701S, v praxi označované ako radenie č.6, alebo schodiskový vypínač. Výrobcom odporúčané zapojenie vypínačov je vo forme 6+6+6 tzn. ovládanie jedného svietidla z troch miest. V praxi máme overené, že zapojenie 6+6+6+6, čiže ovládanie osvetlenia zo štyroch miest funguje správne a bez problémov.

 

Čo sa stmievania týka, výrobca v čase písania tohto článku (07-2019) neposkytuje možnosť stmievania, čiže nastavenia intenzity osvetlenia, z viac ako jedného miesta. Momentálne sú dostupné iba jednoduché stmievače radenie č.1 tzn. ovládanie intenzity osvetlenia jedného svietidla z jedného miesta. Ukážeme si však ako sa dá ovládať intenzita, čiže stmievanie z viacero miest.

 

Ovládanie osvetlenia spôsobom zapni/vypni z piatich a viac miest

- v praxi sa občas stretávame s požiadavkou ovládania osvetlenia z viacero miest ako umožňujú schodiskové vypínače LIVOLO typu 701S (radenie č.6), prípadne 702S (radenie č.6+6). Pre ovládanie z teoreticky neobmedzeného množstva miest je vhodné použiť tzv. impulzné pamäťové relé a dotykové tlačidlo radenie 1/0 (alebo 2/0). Impulzné pamäťové relé funguje na princípe aktivácie výstupu prvým impulzom a deaktivácia výstupu nasledujúcim impulzom.

- funguje to spôsobom, že dotykové tlačidlo typu 701H, alebo 702H vyšle do impulzného pamäťového relé impulz a toto relé zopne svoj výstup a zapne svietidlo. Ak iné dotykové tlačidlo vyšle ďalší impulz do pamäťového relé, toto relé rozopne svoj výstup a svietidlo zhasne. Týmto spôsobom môžete dané relé a na ňom pripojené svietidlo ovládať z neobmedzeného počtu miest.

Tlačidlá vhodné pre impulzné ovládanie nájdete na nasledovnom odkaze: https://www.livolo.sk/livolo-dotykove-tlacidla

Impulzné pamäťové relé nájdete na nasledovnom odkaze: https://www.livolo.sk/impulzne-a-ovladacie-rele